Zelensky për takimin e Modit me Putinin: Zhgënjim i madh

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kritikoi vizitën e homologut të tij indian në Moskë duke e cilësuar si “zhgënjim të madh dhe një goditje shkatërruese për përpjekjet për paqe”, në të njëjtën ditë kur një raketë ruse u përplas në një spital për fëmijë në Kiev.
Zelensky për takimin e Modit me Putinin: Zhgënjim i madh

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kritikoi vizitën e homologut të tij indian në Moskë duke e cilësuar si “zhgënjim të madh dhe një goditje shkatërruese për përpjekjet për paqe”, në të njëjtën ditë kur një raketë ruse u përplas në një spital për fëmijë në Kiev.

Kryeministri indian Narendra Modi u takua me presidentin rus Vladimir Putin në rezidencën e tij në Novo-Ogaryovo jashtë Moskës të hënën, pak kohë pasi raketat ruse ranë mbi qytetet ukrainase në një sulm që la të paktën 39 të vdekur.

Udhëtimi dyditor i Modit shënon vizitën e tij të parë në Rusi që kur Putin filloi pushtimin e tij në shkallë të plotë të Ukrainës gati dy vjet e gjysmë më parë

“Është një zhgënjim i madh dhe një goditje shkatërruese për përpjekjet për paqe të shohësh liderin e demokracisë më të madhe në botë të përqafojë kriminelin më të përgjakshëm në botë në Moskë në një ditë të tillë”, tha Zelensky në një postim në X të hënën, raporton CNN.

Bombardimi në shkallë të gjerë gjatë ditës së hënë goditi kryeqytetin Kiev, dhe qytete duke përfshirë Dnipro, Kryvyi Rih, Slovyansk dhe Kramatorsk – disa prej të cilave janë zona shumë të populluara larg vijave të frontit.

Në Kiev, 29 persona u vranë, sipas ministrit të Brendshëm ukrainas Ihor Klymenko të martën. Dy persona u vranë dhe të paktën 16 të tjerë u plagosën në sulmin në spitalin Okhmatdyt të Kievit, transmeton Klankosova.tv.

Institucioni është qendra më e madhe mjekësore e fëmijëve në Ukrainë dhe ka qenë jetike në kujdesin e disa prej fëmijëve më të sëmurë nga i gjithë vendi.