Temperaturat deri në 52 gradë C! Vala e të nxehtit godet pjesën perëndimore të SHBA-ve, disa të vdekur

Më shumë se 160 milionë njerëz në SHBA jetojnë në zona nën paralajmërime të nxehtësisë, pasi vendi është goditur nga temperatura rekord që kanë vrarë shumë njerëz në Perëndimt ë Shteteve të Bashkuara ditët e fundit, sipas mediave lokale.
Temperaturat deri në 52 gradë C! Vala e të nxehtit godet pjesën perëndimore të SHBA-ve, disa të vdekur

Në zonat lindore dhe jugore të SHBA-së, temperatura është më e lartë se normalja, por pjesa perëndimore e vendit është ajo që është më e prekur nga të nxehtit ekstrem. Në Las Vegas, Nevada, temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë u shënua të dielën, 48.9 gradë Celsius.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NVS) pret që temperaturat e larta të vazhdojnë në të gjithë Perëndimin gjatë gjithë kësaj jave.

 
“Nxehtësia e vazhdueshme rekord është jashtëzakonisht e rrezikshme për ata që nuk kanë akses në ndonjë formë të ajrit të kondicionuar,” paralajmëroi NVS të martën përmes X.

Vdekje janë regjistruar në të gjithë rajonin nga të nxehtit.

Për shembull, një motoçiklist vdiq të shtunën në Luginën e Vdekjes pasi temperatura në zonë kaloi 52 ° Celsius atë ditë. Një nga miqtë e tij duhej të shtrohej në spital, sipas zyrtarëve në parkun kombëtar, i cili njihet si një nga vendet më të nxehta në botë.

Në Oregon, të paktën katër persona kanë vdekur që nga e premtja, ndoshta për shkak të të nxehtit, raportojnë mediat lokale. Temperatura në qytetin e Salem arriti të hënën në 40 gradë Celsius, në një kohë kur kushtet e motit në këtë shtet veriperëndimor të SHBA janë zakonisht më të buta.

 

Në Kaliforni, Arizona apo Idaho, dhjetëra qytete kanë regjistruar temperatura të larta rekord ditët e fundit.

“Kjo është një valë e nxehtë rekord,” komentoi Daniel Suain, një klimatolog në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos (UCLA), gjatë një konference për shtyp në internet gjatë fundjavës.

Në Kaliforni, disa banorë u përballën me “jo vetëm ditën më të nxehtë që kanë përjetuar ndonjëherë, por ditën më të nxehtë që prindërit dhe gjyshërit e tyre kanë përjetuar ndonjëherë”, shtoi ai.

Temperaturat e larta po e bëjnë të vështirë edhe për zjarrfikësit që po luftojnë për të vënë nën kontroll shumë zjarre në Kaliforni.

Në zonën e Santa Barbara, zjarri i liqenit ka shkatërruar rreth 110,000 hektarë tokë dhe ka shkaktuar evakuime. Zjarri po kërcënon tani fermën Neverland, e cila i përkiste Michael Jackson.

Valët e përsëritura të të nxehtit janë për shkak të ngrohjes globale të lidhur me ndryshimet klimatike të shkaktuara nga mbështetja e njerëzimit në lëndët djegëse fosile, thonë shkencëtarët. Kjo valë e të nxehtit vjen në një kohë kur qershori ishte tashmë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në nivel global, sipas Observatorit Evropian Copernicus.